Kto może dystrybuować gazy techniczne?
- Szczegóły
Gazy techniczne mają szerokie zastosowania zarówno w gospodarstwach, jak i w przedsiębiorstwach przemysłowo-produkcyjnych. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się gazy spożywcze, sprężone, ciekłe i palne. Wśród nich najbardziej znane są m.in. acetylen, argon, azot, dwutlenek węgla, hel, hydrogen, tlen i wodór. Produkcja każdego z nich wymaga posiadania określonych uprawnień oraz zachowania konkretnych zasad bezpieczeństwa, ze względu na to, że zaliczane są one do materiałów niebezpiecznych. Ściśle określone normy obowiązują również dystrybutorów. Przewóz gazów uzależniony jest od spełnienia istotnych warunków.
Jakie warunki należy spełnić, by móc przewozić gazy techniczne?
Gazy techniczne mogą być przewożone zarówno przez zawodowych kierowców, zajmujących się dystrybucją materiałów niebezpiecznych, jak i również przez osoby prywatne, transportujące niewielkie ilości gazów wyłącznie do domowego użytku. Materiały te najczęściej przewożone są w specjalnie przeznaczonych do tego butlach. Każda z nich, w zależności od zawartości, musi być odpowiednio oznaczona. Tym samym obowiązuje następująca kolorystka:
- Butle czerwone – dla gazów łatwopalnych,
- Butle żółte – dla gazów technicznych,
- Butle jasnoniebieskie – dla gazów utleniających się,
- Butle jasnozielone – dla gazów duszących.
Oprócz butli oznaczone powinny być także pojazdy. Samochody muszą być przystosowane do przewożenia tego typu materiałów, a kierowcy zobowiązani są do posiadania konkretnych uprawnień. Dystrybucja gazów technicznych regulowana jest przez europejskie ustawodawstwo. W związku z tym zawodowi przewoźnicy gazów zobowiązani są do posiadania pomarańczowych tablic umieszczanych z tyłu i z przodu pojazdu. Taka tablica przekazuje konkretne informacje służbom ratowniczym w momencie, kiedy dochodzi do wypadku. Przewóz gazów technicznych, wykorzystywanych wyłącznie do użytku domowego, nie wymusza na kierowcach posiadania tego typu oznaczeń.
W jaki sposób przewozi się gazy techniczne?
W transporcie gazów technicznych kluczową rolę odgrywa wentylacja. Najczęściej wykorzystuje się otwarte pojazdy bądź te spełniające określone kryteria. Jednym z najważniejszych wymogów dotyczących przystosowania pojazdów do transportu gazów technicznych jest posiadanie gazoszczelnej przegrody oddzielającej przegrodę kierowcy od ładunku. Przed wyruszeniem w trasę warto też przewietrzyć pojazd, a nawet podróżować przy uchylonych oknach. W pojazdach osobowych nie należy umieszczać butli w zamkniętych bagażnikach ograniczających dopływ powietrza.
Istotne jest także ułożenie butli w pojeździe. Butle należy utrzymywać wyłącznie w pozycji pionowej, tak by uniemożliwić im swobodne przemieszczanie się w trakcie jazdy. Ważna jest również kontrola zaworów. W trakcie przewożenia butle powinny być szczelnie zamknięte. Co więcej, zabronione jest także palenie w ich pobliżu oraz bezpośrednio w pojeździe. Przestrzeganie tych zasad umożliwia bezpieczny transport materiałów do miejsca przeznaczenia oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadków w trakcie samej podróży.