Kryteria wyboru palnika spawalniczego
- Szczegóły
Spawanie gazowe należy do bardziej popularnych i chętniej wykorzystywanych metod łączenia metalu. Pozwala na uzyskiwanie właściwej temperatury przetopu bez konieczności korzystania z prądu, przez co świetnie sprawdza się „w terenie”. Tak jak przy wszystkich technikach, nie można się jednak obejść bez odpowiednich akcesoriów spawalniczych, w tym dobrze dobranego palnika. Sprawdźmy, na czym polega spawanie gazowe i czym powinien wyróżniać się dobry palnik.
Na czym polega spawanie gazowe?
W procesie spawania gazowego używana jest mieszanka dwóch gazów – palnego oraz tlenu. Powstająca po zapłonie wysoka temperatura prowadzi do upłynnienia metalu, zachodzącego w szybkim tempie. Do tworzenia spoiny wykorzystuje się drut spawalniczy, choć cienkie materiały można łączyć także bez niego. Korzystanie z metody gazowej jest stosunkowo proste, wymaga jednak użycia butli z odpowiednimi gazami. Poza tlenem konieczny jest też wybrany gaz palny, reduktor z bezpiecznikami uniemożliwiającymi cofnięcie się płomienia, a także węże do przesyłu gazu oraz palnik.
Jak wygląda palnik do spawania gazowego?
Palnik do spawania gazowego służy do podawania mieszanki gazów o odpowiednim ciśnieniu i przepływie dostosowanym do wykonywanego zadania. Jeżeli chodzi o konstrukcję, to są dwie możliwości – palnik inżektorowy albo bezinżektorowy. W konstrukcji inżektorowej najważniejszą rolę odgrywa urządzenie zwane „smoczkiem”, pozwalające na zasysanie potrzebnej ilości acetylenu. W komorze mieszania zostanie on połączony z tlenem w prawidłowej proporcji, co jest o tyle trudne, że oba gazy mają różne ciśnienie. W palnikach bezinżektorowych mieszanie może następować wewnątrz palnika lub poza nim, wymaga jednak użycia zewnętrznego reduktora wyrównującego ciśnienie. Regulacja parametrów pracy palnika następuje za pomocą zaworów kontrolujących dopływ gazów oraz wyboru nasadki dołączanej do palnika, co daje wpływ na wydajność procesu, tzw. moc gazu. Przy określaniu, jaki palnik ma zostać zastosowany, trzeba też pamiętać o dopasowaniu go do rodzaju używanego gazu.