Klasy czystości gazów technicznych
- Szczegóły
W wielu gałęziach przemysłu konieczne jest zastosowanie gazów o najwyższej klasie czystości. Jednocześnie wysokie parametry w tym zakresie nie zawsze są konieczne dla uzyskania oczekiwanych rezultatów zastosowania gazu. W tym wpisie wyjaśnimy, czym właściwie są klasy czystości gazów technicznych i jakie jest ich znaczenie.
Czym jest klasa czystości gazu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie istnieją gazy w stanie technicznie czystym. Nie należy więc oczekiwać, że gaz będzie 100% czysty. Poszczególne poziomy czystości różnią się od siebie większą lub mniejszą zawartością składników ubocznych, które pochodzą z procesów produkcyjnych i napełniania butli gazem.
- Najwyższa czystość gazów to 99.9999%. W tym przypadku mamy do czynienia z zanieczyszczeniami na poziomie 0.0001% (1 ppm). Tego rodzaju gazu mają oznaczenie 6.0.
- Gazy o oznaczeniu 5.0 cechują się czystością na poziomie 99.999%, co świadczy o zanieczyszczeniach 0,001% (10 ppm).
- Gazy o czystości 99.99% oznaczane są klasą 4.0. Zanieczyszczenia wynoszą 0,01% (100 ppm).
- Gazy o czystości 99.9% przyjmują oznaczenie 3.0. Pozostałe zanieczyszczenia oscylują w granicach 0.1% (1000 ppm).
- Gazy o oznaczeniu 2.7 wyróżniają się czystością na poziomie 99,7%. Pozostałe w nich zanieczyszczenia osiągają 0.7% (7000 ppm).
- Najniższa klasa czystości ma oznaczenie 2.0, które świadczy o czystości gazu 99.9%. Ten rodzaj gazu zawiera 1% zanieczyszczeń (10000 ppm).
Jak widać, czystość gazu technicznego wyrażana jest w procentach objętościowych albo w notacji punktowej. Czystość gazu oznaczana jest dwoma cyframi, które oddzielone są od siebie kropką. Cyfra znajdująca się przed kropką oznacza ilość dziewiątek, a cyfra po kropce to ostatnia cyfra wartości podanej w procentach. Przykładowo, argon 4.6 jest w 99,996% czystym gazem.
Kiedy niezbędna jest najwyższa klasa czystości gazów technicznych?
Najwyższa klasa czystości nie powinna być utożsamiana z wysoką jakością gazu technicznego, co z kolei przekłada się najlepsze rezultaty z zastosowania. Oczywiście są sytuacje, w których niezbędne jest zastosowanie gazu o najwyższej czystości. Wartości między 99.999 a 99.99% niezbędne są m.in. przy cięciu laserowym, obróbce cieplnej, lutowaniu elektrycznym. Jednak już przy innych zastosowaniach z powodzeniem można sięgnąć po średnią klasę czystości gazu. Ten rodzaj gazów wykorzystuje się m.in. w przemyśle spożywczym czy przy wyżarzaniu drutu. Również gazu o najniższej klasie czystości znajdują swoje powszechne zastosowanie, np. w ochronie przeciwogniowej, spiekaniu laserowym czy testowaniu ciśnieniowym.