Jakie gazy wykorzystuje się w spawalnictwie?
- Szczegóły
Gazy wykorzystywane są w wielu różnych sektorach przemysłu. Są one stosowane również w spawalnictwie. Są one odpowiedzialne przede wszystkim za ochronę stopionego materiału przed wpływem powietrza atmosferycznego. Gazy w spawalnictwie wykorzystuje się podczas prac spawalniczych wykonywanych metodą TIG oraz MIG/MAG. W spawalnictwie wykorzystuje się dwa rodzaje gazów spawalniczych – palne i osłonowe, które znajdują zastosowanie przy wykonywaniu prac z różnych zakresów. Czym charakteryzują się każde z nich i jakie gazy należą do tych grup?
Gazy palne
Pierwszym rodzajem gazów, które wykorzystuje się w spawalnictwie, są gazy palne. Do tej grupy należy przede wszystkim C2H2, czyli acetylen, który cechuje się przede wszystkim wysoką temperaturą spalania. Stosowany jest przede wszystkim do cięcia dłuższych elementów z mniejszą liczbą przerw w cięciu. Acetylen daje możliwość cięcia wysokiej jakości w krótkim czasie oraz zużywa mało tlenu. Kolejnym gazem palnym jest C3H8, czyli propan, który cechuje się wysoką czystością spalania. Sprawdza się przede wszystkim podczas lutowania twardego, a jeśli zostanie połączony z tlenem, może być stosowany również do lutowania miękkiego czy formowania i podgrzewania niewielkich elementów.
Gazy osłonowe
W branży spawalniczej wykorzystywane są również gazy osłonowe, które mogą występować samodzielnie albo w formie mieszanek. Możemy wyróżnić ich nieco więcej niż gazów palnych. Są to:
- dwutlenek węgla (CO2), przy którego pomocy można chłodzić uchwyt spawalniczy,
- hel (He), który odpowiedzialny jest za utworzenie atmosfery ochronnej gazu obojętnego, a oprócz tego poprawia stopień wtopienia w materiał,
- azot (N), który poprawia własności mechaniczne i odporność na wżery podczas spawania stali austenitycznych,
- argon (Ar), który znajduje zastosowanie przede wszystkim w aplikacjach, w których materiał jest narażony na działanie tlenu i azotu. Ma on wysoką zdolność jonizacji w łuku,
- tlen (O), który podnosi temperaturę spawania, a także większa stabilność płomienia,
- wodór (H), którego zadaniem jest zapewnienie lepszej jakości spoiny oraz zwiększenie szybkości spawania i ciepła łuku.