Jak przebiega proces spawania gazowego?
- Szczegóły
Spawanie jest to popularna metoda łączenia ze sobą elementów wykonanych z różnych metali. Jest ona powszechnie stosowana we wszelkich pracach remontowych oraz naprawczych. Ze względu na rodzaj nośnika energii wykorzystywanego w procesie spawania wyróżnia się kilka jego rodzajów, m.in. spawanie łukowe (elektryczne), laserowe, elektronowe czy wreszcie spawanie gazowe. To właśnie na tej ostatniej metodzie skupimy się szczególnie. Czym zatem wyróżnia się spawanie gazowe i jak przebiega proces łączenia metali przy użyciu tej metody? Zapraszamy do lektury.
Na czym polega spawanie gazowe?
Spawanie gazowe wykorzystuje się od dziesiątek lat. Metoda ta polega na nadtopieniu brzegów spawanego elementu stosując do tego celu palnik. Do uzyskania płomienia wykorzystuje się spalanie gazów palnych oraz tlenu. W procesie tym do najczęściej używanych gazów palnych należy acetylen. Znacznie rzadziej stosuje się propan lub wodór. Acetylen to gaz o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Jest bezbarwny i nie wykazuje własności trujących dla ludzkiego organizmu. Płomień powstały w wyniku spalania acetylenu może osiągać temperaturę do 3160°C. Spawanie gazowe przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap zachodzi w strefie redukcyjnej (inaczej zwaną strefą odtleniającą), czyli w miejscu, gdzie płomień osiąga najwyższą temperaturę. Natomiast drugi etap ma miejsce w strefie tzw. kity płomienia. Oprócz tych dwóch wymienionych stref wyróżnia się także jądro płomienia. Dzięki odpowiedniej regulacji zaworów tlenu i acetylenu na palniku gazowym istnieje możliwość dostosowania wielkości poszczególnych stref w zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy.
Jakie są największe zalety spawania gazowego?
Spawanie gazowe cieszy się od wielu lat niesłabnącą popularnością ze względu na liczne korzyści wynikające ze stosowania tej metody. Wyróżnia ją przede wszystkim wysoka wydajność i szybkość spawania. Spawanie gazowe można wykorzystać do scalania elementów o dużym zakresie grubości oraz wykonanych ze wszystkich rodzajów stali i metali nieżelaznych. Sama technika spawania jest stosunkowo łatwa, a urządzenia spawalnicze dedykowane do spawania gazowego są dużo tańsze niż te do spawania elektrycznego. Istnieje także możliwość zautomatyzowania. Ze względu na wszystkie te zalety spawanie gazowe znajduje swoje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pracach. Metodę tę wykorzystuje się do spawania cienkich rur wykorzystywanych w instalacjach gazowych, wodnych czy ciepłowniczych. Mówiąc o korzyściach wynikających ze stosowania metody spawania gazowego, warto także wspomnieć, że wyróżnia się ona brakiem ograniczenia ze względu na obecność przewodów zasilających. Dlatego też zastosowanie spawania gazowego doskonale sprawdza się w warunkach terenowych i na dużych przestrzeniach.