Jak przebiega proces napełniania butli gazowych?
- Szczegóły
Gaz w butlach to nie tylko ten używany na wyjazdach pod namiotem, w kuchenkach w miejscach, gdzie nie można podpiąć budynku do sieci. To szereg gazów technicznych i spożywczych, które wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Dostępne są one w różnej wielkości butlach. O jakich rodzajach gazów technicznych mowa? Jak przebiega proces ich napełniania?
Rodzaje gazów i wielkości butli
Najpopularniejszym rodzajem wykorzystywanym na co dzień w wielu domach jest gaz propan butan. Podobnie jak inne rodzaje substancji w stanie lotnym ważne jest, aby ich napełnianie przebiegało dokładnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa a same pojemniki miały niezbędne certyfikaty gwarantujące jakość i bezpieczeństwo korzystania z nich. Gazy techniczne mogą być używane do spawania, napełniania balonów, pakowania, w gastronomii do rozlewania piwa z nalewaka. Najczęściej stosowane są:
- butle 11-kilogramowe propan-butan,
- butle 11- kilogramowe czysty propan,
- butle 33- kilogramowe propan-butan,
- butle 33- kilogramowe czysty propan,
- butle 8-litrowe, dedykowane do napełniania argonem.
Jak powinien przebiegać proces napełniania butli?
Ze względu na zagrożenia utraty zdrowia i życia podczas jego napełniania zachować szczególną ostrożność. Stosowanie się ściśle do procedur ważne jest zwłaszcza w przypadku napełniania pustych butli. Kluczową sprawą jest sprawdzenie szczelności, stanu technicznego samego pojemnika i zaworów gazowych. Jakiekolwiek wycieki, „rozlanie” gazu może skończyć się poparzeniem. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych rękawic ochronnych. Ważne jest, aby proces jego napełnienia odbywał się w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 35°C. Za prawidłowość procesu napełniania butli w punktach takich jak nasz odpowiadają specjalne czujniki, wykrywające wyciek gazu. Na stanowisku do uzupełniania substancji w stanie lotnym znajdują się mechanizmy ważące, które dbają o nieprzekroczenie maksymalnej wagi napełnianej butli.